Sprawozdanie Nr 3 z zebrania członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej przy Parafii Św. Józefa, które odbyło się w dniu 10.05.2023
Spotkanie członków Parafialnej Rady Duszpasterskiej rozpoczął wspólną modlitwą ks. proboszcz Parafii pw. Świętego Józefa – Adam Sołtysiak.
Na zebraniu obecnych było 16 członków Rady Parafialnej.
Na wstępie został odczytany protokół z ostatniego zebrania i przypomnienie poruszanych na nim spraw.
Pierwsza informacja jaka została nam przekazana przez ks. Proboszcza, dotyczyła wniosku na dotację do remontu w dolnej kaplicy kościoła. Szczegółowy program wniosku, który wymagał uzupełnienia został złożony i przyjęty przez konserwatora zabytków.
W dalszej części zebrania, podsumowany został przebieg uroczystości Odpustowych oraz Rekolekcji Wielkopostnych, odbywających się w naszej Parafii.
Rekolekcje pod przewodnictwem Ks. Biskupa Antoniego Długosza, są dla nas umocnieniem w wierze. Radosna forma przekazu jaką ks. Biskup prezentuje w posłudze ewangelizacyjnej, szczególnie we współpracy z dziećmi, została odebrana pozytywnie przez wiernych.
Pomyślnie przebiegła wizytacja, przeprowadzona przez ks. Biskupa Andrzeja Przybylskiego, ocena prowadzenia parafii oraz spraw związanych z kancelarią. Ks. Biskup nie miał zastrzeżeń, pozytywnie oceniając działania Ks. Proboszcza, podkreślając zachowanie kontynuacji dzieł i planów poprzedniego proboszcza.
Kas. Biskup Andrzej Przybylski, podczas obecności w naszej parafii i przyjął zaproszenie członka Rady Duszpasterskiej oraz prezesa stowarzyszenia „Tacy Sami”, Waldemara Kluski, pomysłodawcy nowego projektu wyremontowania XIX w pałacu z przeznaczeniem na Dzienny Dom Seniora oraz warsztatów dla osób z niepełnosprawnością. Obiekt ten oprócz dotacji państwa wymaga też wkładu środków własnych. W dniu 01 lipca w sobotę zostanie organizowany festyn, w celu pozyskania środków finansowych.
Ks. Proboszcz w trosce o nasz duchowy rozwój w m-cu kwietniu zorganizował pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Ubogaciło to nas i sprawiło, że mogliśmy być w miejscach działalności i cudów Pana Jezusa, cofnąć się o 2000 tys. lat i nawiedzić miejsca biblijne, których nazwy nie będą dla nas tylko pustym brzmieniem. Te miejsca to nie tylko punkt na mapie wycieczkowej. Mamy świadomość, że te miejsca są warte refleksji, bo to tutaj objawiła się boska potęga. Codzienne msze św. głoszenie słowa Bożego, obecność pasterza blisko owiec – budują więzi w naszej wspólnocie. Dzięki tej pielgrzymce, każdy z nas poczuł namacalnie potęgę Boga, dziedzictwo i swe korzenie.
Przed nami miesiące ważnych zadań.
Ten czas rozpocznie się od obchodów Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w dniu 8 czerwca.
Jak co roku tradycyjnie na tę uroczystość przygotujemy 2 ołtarze:
- jeden z ołtarzy budują razem: Akcja Katolicka, Rada Parafialna oraz członkowie Żywego Różańca
- drugi ołtarz buduje Straż Pożarna.
Kolejnym ważnym wydarzeniem, do którego musimy się przygotować to dzień 11 czerwca 2023 r. Swój jubileusz 50-lecia kapłaństwa będzie obchodził Ks. Marian Mermer - były proboszcz naszej parafii, w której posługiwał przez 17 lat. Zaproszony ks. Biskup Andrzej Przybylski wygłosi kazanie Jubileuszowe.
Kolejnym tematem jaki poruszył Ks. proboszcz będą przygotowania do Peregrynacji kopii cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Peregrynacja przebiegała w II etapach.
I Etap nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej rozpoczął się w święto Matki Bożej Częstochowskiej, 26 sierpnia 1957 roku, na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia, kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w archikatedrze warszawskiej.
4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował arcybiskup Karol Wojtyła.
12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
II Etap nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich miejscowościach w Polsce rozpoczął się w dniu 4 maja 1985 – od Drohiczyna.
Do naszego miasta Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ma przybyć 6, 7, 8 czerwca 2024 r. Obraz nawiedzi wieluńskie parafie.
W związku z tym, musimy się do tej peregrynacji przygotować. Będziemy uczestniczyć w czuwaniach miesięcznych na Jasnej Górze, począwszy od dnia 11 lipca 2023r. Organizowany zostanie wspólny transport do Częstochowy razem z pozostałymi parafiami.
Dodatkowo w naszej parafii począwszy od lipca odbędą się nabożeństwa o Matce Bożej przed mszą Św. o szczegółach powiadomi nas Ks. Proboszcz.
Zostaliśmy powiadomieni o kolejnym spotkaniu formacyjnym dla Zarządu Duszpasterskich Rad Parafialnych, które odbędzie się w Praszce w Kościele Pw. Świętej Rodziny na Wzgórzu Makowym w dniu 17 maja. Spotkanie rozpocznie się Mszą Św. o godz.18 tej. W spotkaniu z uczestniczyć będą przedstawiciele z naszej parafii:
Grażyna Zdziech, Piotr Kaczmarek oraz Grzegorz Pacyna. Sprawozdanie ze spotkania formacyjnego będzie zamieszczone na stronie internetowej naszej parafii, gdzie również znajduje się sprawozdanie z pierwszego spotkania.
Ks. proboszcz poddał pod omówienie propozycję zakupu do ołtarza Sedili.
Sedilia – miejsce w kościele przeznaczone dla celebransa i służby liturgicznej, znajdujące się w prezbiterium. Miejsce przewodniczenia powinno być godne i wyróżnione.
Oprócz spełniania funkcji użytkowej są ważnym elementem dekorującym prezbiterium.
Wspólnie dokonano wyboru tego zakupu.
Zasadnym uznano i ustalono stworzenie funduszu Rady Parafialnej.
Na tym spotkanie zakończono a o terminie kolejnego spotkania, zostaniemy powiadomieni w najbliższym czasie.