DRUGA NIEDZIELA ADWENTU, 4 grudnia 2022

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
 1. Dziś przeżywamy drugą niedzielę Adwentu. Niech ten święty czas mobilizuje każdego do duchowej odnowy, zacieśniania więzi z Panem Bogiem i braćmi. Nie pozwólmy, aby religijny charakter Adwentu zagłuszyły nachalne, głośne reklamy i przedświąteczna gorączka panująca w galeriach i marketach.
 2. Dzisiejsza niedziela swoją rangą przykrywa liturgiczne wspomnienie Świętej Barbary, dziewicy i męczennicy z przełomu III i IV wieku, która jest szczególną patronką górników i hutników i patronką dobrej śmierci..
 3. W dzisiejszą niedzielę przypada też XXIII Dzień modlitw i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie.
 4. Wszystkich parafian: dzieci (z lampionami!), młodzież i dorosłych zachęcam do licznego udziału w roratach, sprawowanych w naszej parafii codziennie o godz. 18.00.
 5. W najbliższy wtorek, 6 grudnia, o wstawiennictwo prosimy Świętego Mikołaja, biskupa, który żył na przełomie III i IV wieku.
 6. W czwartek, 8 grudnia, przypada uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym dniu w naszej parafii świąteczne Msze Święte o godz. 7.00, 9.00 i godz. 18.00. Dzieci z klasy III, które przygotowują się do I Komunii świętej otrzymają drugą pamiątkę komunijną medalik. Natomiast uczniowie z klasy VI, VII, VIII w tym dniu przynoszą ze sobą indeksy bierzmowanych.
 7. Rekolekcje adwentowe , które przeprowadzą w naszej parafii Ojcowie Oblaci, rozpoczną się 18 grudnia.
 8. Ks. Arcybiskup Wacław Depo Metropolita Częstochowski podaje do wiadomości w sprawie PRD: A oto fragment rozporządzenia Księdza Arcybiskupa:
„Mając na uwadze ujednolicenie procesu powołania PRD w całej archidiecezji zarządzam zakończenie kadencji wszystkich PRD z dniem 27 listopada 2022 r. i równocześnie powołanie nowej PRD we wszystkich parafiach Archidiecezji Częstochowskiej. Dziękujemy wszystkim dotychczasowym członkom PRD za ich ogromny wkład w nasze życie parafialne. Na nową kadencję PRD zostali powołani:
 1. Ks. Adam Sołtysiak – Proboszcz Parafii
 2. Ks. Mariusz Bednarek – Wikariusz Parafii
 3. Siostra Cecylia
 4. Szymon Blajer – Organista
 5. Marta Żelezna – Katechetka
 6. Barbara Kośna – Katechetka
 7. Piotr Kaczmarek
 8. Tadeusz Rokicki
 9. Tadeusz Misztela
 10. Mariusz Puławski
 11. Tomasz Akulicz
 12. Cezary Caban
 13. Grzegorz Pacyna
 14. Beata Przebierała
 15. Paweł Kicmach
 16. Waldemar Kluska
Kto chciałby jeszcze należeć do PRD niech zgłosi swoją kandydaturę do soboty 10 grudnia 2022 roku. Pierwsze spotkanie kandydatów do nowej PRD odbędzie się na plebani w najbliższą środę o godz. 19.00. a 11 grudnia 2022 roku o godz. 11.30. na Mszy świętej zostanie zaprzysiężona nowa PRD. SŁOWO BOŻE (Mt 3, 1-12):
W owym czasie pojawił się Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: «Nawracajcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie». Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: «Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!»
Sam zaś Jan nosił odzienie z sierści wielbłądziej i pas skórzany około bioder, a jego pokarmem były szarańcza i miód leśny. Wówczas ciągnęły do niego Jerozolima oraz cała Judea i cała okolica nad Jordanem. Przyjmowano od niego chrzest w rzece Jordanie, wyznając swoje grzechy.
A gdy widział, że przychodzi do chrztu wielu spośród faryzeuszów i saduceuszów, mówił im:
«Plemię żmijowe, kto wam pokazał, jak uciec przed nadchodzącym gniewem? Wydajcie więc godny owoc nawrócenia, a nie myślcie, że możecie sobie mówić: „Abrahama mamy za ojca”, bo powiadam wam, że z tych kamieni może Bóg wzbudzić dzieci Abrahamowi. Już siekiera jest przyłożona do korzenia drzew. Każde więc drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, zostaje wycięte i wrzucone w ogień.
Ja was chrzczę wodą dla nawrócenia; lecz Ten, który idzie za mną, mocniejszy jest ode mnie; ja nie jestem godzien nosić Mu sandałów. On was chrzcić będzie Duchem Świętym i ogniem. Ma On wiejadło w ręku i oczyści swój omłot: pszenicę zbierze do spichlerza, a plewy spali w ogniu nieugaszonym».