DRUGA NIEDZIELA WIELKANOCY, 19 kwietnia 2020, NIEDZIELA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
- Dziś przypada Niedziela Miłosierdzia Bożego. Śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa najdobitniej przekonują nas o tym, że Bóg jest miłością, że potrafi jedynie kochać i przebaczać. Jako Kościół, napełnieni paschalną radością, mamy teraz tylko jedno zadanie: głosić i uobecniać miłosierdzie Boga objawione w Jezusie Chrystusie, który cierpiał za grzeszny świat, prawdziwie zmartwychwstał i żywy jest pośród nas. Warto w tym miejscu przypomnieć słowa Świętego Jana Pawła II wypowiedziane w 2002 roku w Łagiewnikach: „Trzeba przekazywać światu ogień miłosierdzia. W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście! To zadanie powierzam wam, drodzy bracia i siostry, Kościołowi w Krakowie i w Polsce oraz wszystkim czcicielom Bożego miłosierdzia, którzy tutaj przybywać będą z Polski i z całego świata. Bądźcie świadkami miłosierdzia!".
- Dzisiaj obchodzimy też patronalne święto Caritas i rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Do 2012 roku Tydzień Miłosierdzia obchodzony był w październiku, a od 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę Wielkanocy, w święto Miłosierdzia Bożego. Doświadczając bowiem miłosierdzia Bożego, sami powinniśmy być miłosierni dla naszych sióstr i braci. Stąd też dzisiaj ofiarami do puszek przed kościołem wspieramy dobre dzieła naszej (archi)diecezjalnej Caritas.
- W środę zapraszam na Nowennę do św. Józefa.
- W czwartek, 23 kwietnia, będziemy obchodzić uroczystość Świętego Wojciecha, biskupa i męczennika, patrona Polski. Nasze myśli i serca skierujemy do Gniezna, gdzie znajdują się jego relikwie. Będziemy dziękować Bogu za dobro, jakie wyświadczył nam przez posługę Świętego Wojciecha na naszej ziemi. Jako spadkobiercy Świętego Wojciecha nie możemy się wstydzić wiary.
- W tym tygodniu, w sobotę, 25 kwietnia, będziemy obchodzić święto Świętego Marka Ewangelisty. Jednocześnie jest to dzień modlitw o urodzaje. Świąteczną Eucharystię połączymy z nabożeństwem błagalnym. Wszyscy wierni, także mieszkańcy miast, proszą tego dnia o błogosławieństwo dla pracujących na roli i o pomyślne zbiory. Będziemy się też modlić o to, aby nikomu na świecie nie brakowało chleba.
- Przyszła niedziela będzie obchodzona jako Niedziela Biblijna, która rozpocznie następujący po niej Tydzień Biblijny.
- Decyzją służb sanitarnych od dziś w kościołach może się modlić w tym samym czasie większa liczba wiernych (jedna osoba na 15 metrów kwadratowych). W naszym kościele może więc przebywać jednocześnie 40 osób.
ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
ZARZĄDZENIE
W Środę Popielcową, 26 lutego br., gdy powoli dowiadywaliśmy się o nowym zagrożeniu, które się do nas zbliża w postaci epidemii koronawirusa, zaleciłem, aby do Niedzieli Miłosierdzia Bożego we wszystkich kościołach i kaplicach, na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw zanosić do Boga modlitwę słowami
Suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny, Święty Nieśmiertelny".
Z Bożą pomocą i dzięki ludzkiemu wysiłkowi, przechodzimy ten trudny czas w sposób łagodniejszy, niż można było się spodziewać. Nie ustajemy jednak w błaganiach za świat pogrążony w pandemii i za naszą Ojczyznę. Modlimy się o życie wieczne dla zmarłych, zwłaszcza dla tych, których śmierć zastała nieprzygotowanych. Dla bliskich ofiar wirusa prosimy o łaskę utulenia w żalu i nadziei w Bogu Polecamy chorych, prosząc dla nich o rychły powrót do zdrowia. Ogarniamy modlitwą także wszystkich troszczących się o chorych, a także wszystkie służby podejmujące walkę z epidemią.
Polecam zatem, by kontynuować śpiew
Suplikacji na zakończenie Mszy świętych i nabożeństw aż do odwołania.
Na naszych oczach rodzi się jeszcze jedna klęska, która uderzyć może boleśnie w nasze społeczeństwo. Skąpe opady grożą nam dotkliwą suszą. Proszę zatem, by w modlitwie wspólnotowej i indywidualnej, podczas Eucharystii i pozostałych celebracji liturgicznych, włączyć także intencję odwrócenia od nas niebezpieczeństwa suszy oraz o tak potrzebne ziemi opady deszczu. Warto odnowić zapomniany gdzieniegdzie zwyczaj śpiewu specjalnych pieśni błagalnych, a także modlitw w święto Św. Marka Ewangelisty oraz tzw. Dni Krzyżowych. Kapłanów zachęcam, aby w dni powszednie (gdy jest to możliwe w świetle przepisów liturgicznych) odprawiać Msze św. ze specjalnego formularza mszalnego „Modlitwa o deszcz" (por. Mszał Rzymski, s. 167").
Módlmy się wspólnie słowami modlitwy: „Boże, w którym żyjemy, poruszamy się i jesteśmy, Ty wiesz najlepiej czego nam do życia potrzeba. Udziel nam deszczu, którego tak bardzo potrzebuje spragniona ziemia. Chleba codziennego daj nam i w tym roku, abyśmy radując się ziemskim życiem, z tym większą ufnością pragnęli pokarmu, który daje życie wieczne. Przez Chrystusa Pana naszego".
Zawierzam ten czas naszej najtroskliwszej Opiekunce, Pani i Królowej Narodu Polskiego, Najświętszej Maryi Pannie Częstochowskiej.
Z błogosławieństwem
(-) ✠
Wacław DEPO
ARCYBISKUP METROPOLITA CZĘSTOCHOWSKI
SŁOWO BOŻE (J 20, 19-31):
Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana.
A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane».
Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!»
Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę».
A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym».
Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!»
Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli».
I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.