DZIEWIĘTNASTA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU, 9 sierpnia 2020 r.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

  1. W poniedziałek, 10 sierpnia, w kalendarzu liturgicznym przypada święto Świętego Wawrzyńca, diakona Kościoła rzymskiego, męczennika (†258).
  2. W piątek, 15 sierpnia, przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Prawdę wiary o tym, że Maryja po ziemskim życiu z ciałem i duszą została wzięta do chwały niebieskiej i wywyższona przez Boga jako Królowa, ogłosił papież Pius XII w 1950 roku. Ten dogmat był przypieczętowaniem starodawnej tradycji. Już w V wieku obchodzono bowiem w Kościele święto Wniebowzięcia właśnie 15 sierpnia.
  3. W Polsce ta uroczystość jest znana i obchodzona jako święto Matki Bożej Zielnej. Na liturgię do kościoła przynosimy bukiety ziół, kwiatów i warzyw, które zostaną pobłogosławione. Sam gest błogosławienia rzeczy jest okazją do wychwalania Stwórcy za wszelkie otrzymane dary. Jest także prośbą, aby błogosławiony przedmiot zawsze przypominał o Bogu i Jego dobroci, o Bożej opiece. W tę uroczystość dziękujemy za dar pierwszych zbiorów właśnie w dniu, w którym Maryja osiąga pełnię zbawienia. Ofiarujmy Jej nasze serca i codzienny trud przybliżania się do Boga.
  4. W tę maryjną uroczystość tradycyjnie pamięcią sięgamy do naszej historii, aby wspominać „Cud nad Wisłą” z 1920 roku. Pamiętajmy, że zmagania o właściwe miejsce Polski wśród narodów Europy i świata ciągle jeszcze trwają. Polecajmy Królowej Polski losy naszego narodu. W tym dniu o godz.11.30. będzie odprawiona w naszym kościele Msza św. w intencji Ojczyzny  jako wielkie dziękczynienie za odzyskaną niepodległość i za poległych w obronie Ojczyzny.
  5. Przypominamy,  wszystkim wiernym o obowiązku dezynfekcji rąk i zakrywania,  ust i nosa w miejscach kultu religijnego. Wyłącznie celebrans, koncelebransi i diakon posługujący podczas liturgii nie muszą zasłaniać twarzy podczas celebracji.
  6. Biorąc pod uwagę panującą epidemię, mając przede wszystkim na uwadze zdrowie i bezpieczeństwo pielgrzymów, zachęcamy w tym roku wszystkich pielgrzymów z ziemi wieluńskiej do duchowego pielgrzymowania i łączenia się z pielgrzymką za pośrednictwem transmisji w mediach społecznościowych. Każdego dnia trwania wieluńskiej pielgrzymki (23-25 sierpnia) w Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenie w Wieluniu, od godz. 19.00, odbywać się będą spotkania dla Pielgrzymów Duchowych z konferencją i modlitwą, będą one również transmitowane na żywo przez internet. Pielgrzym Duchowy przy zapisie zostawia zapisaną swoją intencję, która zostanie zaniesiona przez przedstawicieli na Jasną Górę. Każdy zapisany Pielgrzym Duchowy otrzyma tradycyjny znaczek i chustę pielgrzymkową.
  7. Jak co roku 25 sierpnia o godz. 10.00 w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze zostanie odprawiona Msza Święta Wieluńskiej Pielgrzymki, zachęcamy do indywidualnego przyjazdu, zostanie zorganizowany również przejazd autokarowy.
  8. Zapisy Pielgrzymów Duchowych i Autokarowych odbywać się będą w salce parafialnej przy wieluńskiej kolegiacie w dniach od 17 do 21 sierpnia w godzinach od 10.00 do 11.00 oraz od 16.30 do 18.00 oraz dnia 22 sierpnia od godziny 10.00 do 11.
SŁOWO BOŻE (Mt. 14, 22-33):
Gdy tłum został nasycony, zaraz Jezus przynaglił uczniów, żeby wsiedli do łodzi i wyprzedzili Go na drugi brzeg, zanim odprawi tłumy. Gdy to uczynił, wyszedł sam jeden na górę, aby się modlić. Wieczór zapadł, a On sam tam przebywał. Łódź zaś była już o wiele stadiów oddalona od brzegu, miotana falami, bo wiatr był przeciwny. Lecz o czwartej straży nocnej przyszedł do nich, krocząc po jeziorze. Uczniowie, zobaczywszy Go kroczącego po jeziorze, zlękli się, myśląc, że to zjawa, i ze strachu krzyknęli. Jezus zaraz przemówił do nich: «Odwagi! To Ja jestem, nie bójcie się!» Na to odezwał się Piotr: «Panie, jeśli to Ty jesteś, każ mi przyjść do siebie po wodzie!» A On rzekł: «Przyjdź!» Piotr wyszedł z łodzi i krocząc po wodzie, podszedł do Jezusa. Lecz na widok silnego wiatru uląkł się i gdy zaczął tonąć, krzyknął: «Panie, ratuj mnie!» Jezus natychmiast wyciągnął rękę i chwycił go, mówiąc: «Czemu zwątpiłeś, człowiecze małej wiary?» Gdy wsiedli do łodzi, wiatr się uciszył. Ci zaś, którzy byli w łodzi, upadli przed Nim, mówiąc: «Prawdziwie jesteś Synem Bożym».