Sprawozdanie z konferencji Diecezjalnych Rad Parafialnych Regionu wieluńskiego, odbytego w dniu 17.05.2023 r. w Praszce.
Kolejne, drugie spotkanie Parafialnych Rad Duszpasterskich dekanatu wieluńskiego, odbyło się w Archidiecezjalnym Sanktuarium Pasyjno-Maryjnym Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele 2 dekanatów:
- Najświętszej Marii Pocieszenia w Wieluniu - dekanat obejmuje 12 parafii.
- Św. Wojciecha Biskupa Męczennika w Wieluniu – dekanat obejmuje 11 parafii.
Spotkanie zarządu Duszpasterskich Rad Parafialnych, rozpoczęło się mszą św. w intencji Rad Duszpasterskich oraz w intencji Biskupa Depo.
Mszę Św. sprawowali w koncelebrze ks. Adam Polak, przewodniczył i słowo wygłosił ks. dr Andrzej Kuliberda, wikariusz biskupi ds. duszpasterskich, Kurii Metropolitarnej w Częstochowie, rozpoczynając ją od słów: „Dobrze, że jesteś”.
W kazaniu zaznaczył, że przez Słowo Boże, odnajdujemy zbawienie. Jezus powiedział: „Poznajcie prawdę a prawda Was wyzwoli” to wg Ewangelii Janowej, synonim zbawienia, jakie zostało nam obiecane.
Po Mszy Świętej Ks. Prałat Stanisław Gasiński, Kustosz Sanktuarium i Proboszcz Parafii, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Koronacji Obrazu Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia, zaprosił wszystkich uczestników do salki na konferencję i herbatę. Po krótkim przedstawieniu się wszystkich uczestników, ks. Andrzej Kuliberda rozpoczął swój wykład.
Temat 1: Dziś kościoła.
Kościół był zawsze w zamyśle Boga Ojca, - Kościół jest boski, element ludzki jest wtórny. Kościół to Duch św., który mieszka w nas i Pan Jezus, który jest we wszystkich sakramentach kościoła. Jeżeli mówimy, że wierzę w kościół, to wierzę w jego świętość ze względu na jego Boskość. Kościół jest dla grzeszników. Mamy formować siebie, aby w naszym życiu dokonywały się nawrócenia. Pan Jezus powiedział do S. Faustyny, że jest w stanie z wielkich grzeszników zrobić wielkich świętych. Świętość to jest dar od Pana Boga przeznaczony dla każdego z nas. Kościół stanowimy my na ziemi, czyli - kościół pielgrzymujący, Ci, którzy są w czyśćcu i ci, którzy są w niebie.
W odpowiedzi na pytanie jaki jest ten dzisiejszy kościół? Ks.dr Andrzej Kuliberda przytoczył słowa Kardynała Wojtyły, który zanim został Papieżem w 1976 r., po przybyciu do Stanów Zjednoczonych stwierdził, że nadchodzi czas konfrontacji między kościołem a anty kościołem, ewangelią a jej zaprzeczeniem. W 1979 roku w Nowej Hucie, wypowiedział zastanawiające słowa: Polska potrzebuje nowej ewangelizacji. Dziś potwierdzają to przeprowadzone w Polsce szczegółowe badania, że prawdziwych katolików, w obecnym czasie, jest maksymalnie ok. 8%. Mały procent badanych wierzy w główne prawdy wiary: w niebo w piekło, w Trójcę Św, w zbawienie w Jezusie Chrystusie. Te prorocze słowa Kardynała potwierdzają niestety statystyki. Można chodzić do kościoła, praktykować, ale to nie oznacza czystości wiary. Ks. prelegent posłużył się opinią księży Egzorcystów, którzy stwierdzają, że mają do czynienia z siłami nieczystymi po pseudo uzdrowieniach, kiedy np. ludzie chorzy decydują się na wizytę u uzdrowiciela.
Prorocze słowa Papieża Jana Pawła II, pokazują, że cały kościół musi stanąć w obliczu konfrontacji a Polski w szczególności i jak stwierdził papież, jest to wpisane w plan Bożej Opatrzności.
Powyższe stwierdzenie jest nawiązaniem do kolejnego tematu poruszonego przez Ks. wykładowcę - głoszenia dobrej nowiny o zmartwychwstaniu, by wszyscy chrześcijanie zostali zbawieni i świat został zwrócony ku Chrystusowi. Ks. przywołuje nam słowa Ewangelii Mateuszowej Mt28.10 „a Jezus rzekł do nich: nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam mnie zobaczą”. Pan Jezus posyła swoich apostołów i my również mamy takie zadanie, ponieważ wszyscy ochrzczeni i bierzmowani są posłani w kościele.
Temat 2. Apostolstwo
- apostolstwo ludzi świeckich (składanie ofiary ze swojego życia, np: z przeżywanych radości, trosk, chorób)
- apostolstwo własne (osobiste zaangażowanie się w tematy np.: ochrona rodziny, dobre prawo, świat życia społecznego, ekonomia, polityka)
Przykład: w Częstochowie w jednym z liceów 60% uczniów jest na drodze zmiany płci - w większości są to dziewczęta. Ten proces, w chwili zmiany decyzji w życiu dorosłym, jest nieodwracalny.
- apostolstwo pomocnicze świeccy mogą podejmować zadania, co do których nie potrzebne są święcenia kapłańskie, bywa, że księża nie mogą podjąć wszystkich zadań bez pomocy.
Działalność Parafialnej Rady Duszpasterskiej dotyczy ostatniego apostolstwa. Jej działalność dotyczy zbawienia, czyli duszpasterstwa i jest to podstawowy najważniejszy cel. Parafialna Rada Duszpasterska realizuje współodpowiedzialność za parafię, jest głosem doradczym, głosem mówiącym o potrzebach parafii.
Przed Bogiem, biskupem i przed prawem państwowym odpowiada proboszcz parafii.
Temat 3. Obszary działania Parafialnej Rady Duszpasterskiej.
- głoszenie słowa Bożego,
- sprawowanie sakramentów
- troska pasterska
Te obszary działania mogą stanowić: pomoc przy rekolekcjach, misjach, organizowanie dni skupienia, głoszenie świadectwa, krąg biblijny, organizowanie adoracji przed mszą św. festyny, działania charytatywne, gazetka parafialna.
Temat 4. Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej
- idea nawiedzenia, podstawy biblijne
Ks. prelegent wskazuje na rolę Matki Bożej w historii świata, kim ona dla nas jest, w pielgrzymce kościoła z woli Bożej.
Trzeba nam się do Matki uciekać, prosić o pomoc i ją naśladować. Przez wieki kościół w Polsce ucieka się do Matki Bożej. Świadczą o tym np. trudne czasy komunistyczne i objawienia Matki Bożej w Fatimie, która nawoływała lud do nawrócenia i zawierzanie się Jej Niepokalanemu Sercu. Nawołuje również, aby poświęcić świat i Rosję Jej Niepokalanemu Sercu. Pierwszym krajem, który został zawierzony Jej Niepokalanemu Sercu jest Portugalia, która została zachowana od skutków II wojny światowej, pomimo niszczycielskich planów Hitlera. W czasie trwania II wojny światowej, podczas objawienia się Łucji w 1942 roku, Maryja prosi o zwrócenie się do głowy kościoła o zawierzenie świata Jej Niepokalanemu Sercu. Wtedy to odpowiadając na Jej wołania Papież Pius XII zawierza świat Niepokalanemu Sercu Maryi.
Kapitulacja Niemiec nastąpiła w dniu 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Po wojnie 8 września 1946 roku Kardynał Hlond wraz z Episkopatem poświęca Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi mówiąc znamienne słowa, że: „Zwycięstwo przyjdzie tylko przez Maryję”. Również Papież Polak, Jan Paweł II jest konsekwencją tego aktu. Boża Opatrzność dopuszcza prześladowanie i internowanie Kardynała Wyszyńskiego, który internowany i uwięziony pisze Śluby Jasnogórskie, chociaż sam w nich nie może uczestniczyć, to jednak 26.08.1956 roku na Jasnej Górze wobec ok.1 miliona do 1,5 miliona ludzi, Episkopat wraz z narodem Polskim składa Śluby Jasnogórskie. Na koniec tej uroczystości po wałach Jasnogórskich odbywa się procesja z Cudownym Obrazem MB Częstochowskiej, który wówczas na ten czas został wyjęty z Kaplicy. Kiedy biskupi wchodzą na bastion Świętej Trójcy, obok XIV Stacji Drogi Krzyżowej biskupi błogosławią Obrazem lud Boży. Zebrani tam ludzie spontanicznie wołają: „Maryjo zejdź do nas”. Biskupi Paulini odczytują to jako głos Ducha Św. i zaproszenie o wyjście Maryi do ludu Bożego i nawiedzenie wszystkich parafii w Polsce. W maju 1957 r. dwie kopie Obrazu Matki Bożej są zawiezione do Watykanu przez Kardynała Wyszyńskiego. Jedna z kopii jest podarowana Papieżowi Piusowi XII, a druga kopia poświęcona, przywieziona zostaje do Polski.
Peregrynacja przebiegała w II etapach.
I Etap nawiedzenia kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, rozpoczął się już w święto Matki Bożej Częstochowskiej. W dniu 26 sierpnia 1957 roku, na Jasnej Górze w ramach uroczystości rozpoczęcia milenijnego nawiedzenia, nastąpił symboliczny obrzęd zetknięcia oryginalnego obrazu z poświęconą kopią. Trzy dni później, 29 sierpnia 1957 r., kopia jasnogórskiej ikony rozpoczęła swą pielgrzymkę po kraju od odwiedzin w archikatedrze warszawskiej.
4 września 1966 roku obraz został siłą odebrany przez władze komunistyczne w drodze z Warszawy do Katowic, na co interweniował arcybiskup Karol Wojtyła.
12 października 1980 zakończył się I etap nawiedzenia wszystkich parafii w Polsce.
II Etap nawiedzenia kopii Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej we wszystkich miejscowościach w Polsce rozpoczął się w dniu 4 maja 1985 – od Drohiczyna.
Do naszego miasta Obraz Matki Bożej Częstochowskiej ma przybyć 6,7,8 czerwca 2024 r. Obraz nawiedzi wieluńskie parafie.
Temat 5 Przygotowanie archidiecezji do peregrynacji
Z Bożej Opatrzności, w naszej diecezji nawiedzenie nastąpi w roku jubileuszowym - 100 lecie diecezji Częstochowskiej oraz 2025 lat od narodzenia Chrystusa. Wg starego testamentu rok jubileuszowy to czas łaski, pomimo niesprzyjających znaków Bóg nawiedzi swój lud.
Ks. dyr. Andrzej Kuliberda zachęca księży jak i świeckich abyśmy się do tych uroczystości przygotowali i przyjęli to nawiedzenie, ponieważ potrzebujemy Bożej interwencji. To przygotowanie mamy zacząć od patrzenia na Maryję i na dwie pierwsze tajemnice różańca św. Zwiastowania i Nawiedzenie NMP.
Ks. Andrzej stwierdza, że aby to zrozumieć należy przeczytać całą ewangelię Św. Łukasza i Dzieje Apostolskie. Tam Św. Łukasz pokazuje posłanie kościoła. Pierwszą apostołką jest Maryja. Poprzez swoją wiarę i moc Ducha św., którego przyjęła podczas Zwiastowania, Pan Bóg wybiera Ją na matkę Syna Najwyższego. Ona jako pierwsza, idzie do Elżbiety przekazać Ducha Św., którego przyjęła w scenie zwiastowania. Poprzez Jej Fiat nie tylko poczęła Jezusa, ale i Duch św. spoczął na niej.
Po akcie zesłaniu Ducha Świętego na apostołów, kościół idzie z Jerozolimy do Rzymu. Dzieje apostolskie pokazują, że nie ważne jest tylko przebywanie z Jezusem, trzeba nam wyjść do ludzi i głosić Słowo Boże o co prosi nas sam Pan Jezus.
My jako katolicy przyjęliśmy sakrament chrztu i bierzmowania, co nie znaczy, że przyjęliśmy Ducha Św. Papież Franciszek na pytanie kto potrzebuje nowej ewangelizacji, odpowiada, że to ci, którzy są ochrzczeni i bierzmowani, ale nie posiadają radości Ducha Św. W kościele na mszach, widzimy ludzi smutnych aby się stać apostołami Jezusa, musimy się otworzyć na działanie Ducha Św. To pomoże nam przygotować się też do peregrynacji i osiągnięcia duchowej więzi z kościołem, do ożywienia dzieł misyjnych i będzie to odpowiedzią na wołanie o nową ewangelizację oraz radość bycia katolikiem.
Peregrynacja będzie przebiegać pod hasłem: „Maryjo ocal miłość i życie naszych rodzin”
W wigilię Święta Matki Boskiej Częstochowskiej, wszyscy jesteśmy zaproszeni na nieszpory do Katedry o 17.15, po których jest procesja na Jasną Górę o godz. 19- tej, następnie msza św. na Jasnej Górze dla całej metropolii, program stały od kilkudziesięciu lat.
Dla osób, które nie mogą wziąć udziału w pieszej pielgrzymce z Wielunia na Jasną Górę, można zorganizować autokar na nieszpory i mszę św. na Jasnej Górze, aby wspólnie zapraszać Maryję do nawiedzenia w naszych parafiach, zgodnie z tradycją, która trwa od 1957 roku.
Przygotujemy się też poprzez udział w czuwaniu, które od kilkudziesięciu lat odbywają na Jasnej Górze z 11 na 12 dzień każdego miesiąca, a które prowadzi Ks. Adam Polak a od 11 lipca 2023 do 11 marca 2024 roku poprowadzi nowennę miesięcy przed peregrynacją w określonym porządku dla poszczególnych dekanatów.
W naszych kościołach, rozpocznie się również nowenna 9 dniowa od dnia 16 sierpnia.
Na czuwania są zaproszone poszczególne dekanaty, ale zaproszeni są również przedstawiciele z pozostałych dekanatów.
Parafia Św. Józefa rozpoczyna przygotowania do peregrynacji od czuwania w dniu 11 lipca 2023 roku. Nowenna ma moc, o czym wiemy na podstawie objawień, Sam Pan Jezus prosi Siostrę Faustynę o odprawienie nowenny przed uroczystością Święta Bożego Miłosierdzia. W roku 1917, kiedy na świecie panowała wojna, głód, ofiary, epidemie, Papież Benedykt XV zarządza w całym kościele nowennę, aby od Maryi przyszła pomoc. W ostatnim dniu nowenny 13 maja 1917 roku rozpoczęły się Objawienia Fatimskie.
Oprócz nowenny miesięcy, na Jasną Górę odbędą się pielgrzymki piesze, czas radości, wysiłku, kształtowania charakteru, pewnego rodzaju rekolekcje. W tym roku, wszystkie te wydarzenia odbędą się pod kątem zaproszenia Matki Bożej do peregrynacji.
Następnie Ks. Adam Polak w kilku zdaniach przedstawił, jak przygotować parafie do peregrynacji.
Zostały wyznaczone terminy nawiedzenia, z którymi należy się zapoznać i przygotować harmonogram peregrynacji. Trzeba zaprosić nie tylko przedstawicieli Rady Duszpasterskiej, ale również przedstawicieli wszystkich wspólnot do tych przygotowań.
Należy powołać zespół osób odpowiedzialnych za peregrynację, zbadać kondycję parafii. Na ziemi wieluńskiej, frekwencja na niedzielnej mszy św. sięga 40%, natomiast są takie miejsca w parafiach częstochowskich, gdzie frekwencja sięga 7%. W całej Polsce jest bardzo podobnie. Zbadać kondycję wspólnot, czy są żywe czy są tylko obecne na papierze i czy pociągają innych, czy są młode.
Nieustannie się opierać na środkach nadprzyrodzonych: modlitwa, post, eucharystia, ofiarowanie cierpienia. Wyznaczyć sobie cele bliższe i dalsze a także cele misji, które peregrynację będą poprzedzać.
W dalszej perspektywie po peregrynacji należy się zastanowić, jak ożywić parafię, czy np. przez adorację Najświętszego Sakramentu, czy to przez ożywienie doby Eucharystycznej. Do tego należy dostosować program peregrynacji i misji po nawiedzeniu, rozeznanie potrzeb parafii, kondycji duchowej parafi ale i celów, które mają przyświecać w czasie nawiedzenia.
W dniu 6 kwietnia 2024 roku rozpocznie się peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w Wieluniu. Bliższe szczegóły poznamy w odpowiednim czasie, jak również udział księży biskupów z całej Polski. Doba nawiedzenia Obrazu Matki Bożej będzie ściśle określona w godzinach, aby żadna parafia nie była poszkodowana. O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo, 17.15 procesja do miejsca, gdzie Matka Boża będzie przywitana i o godz. 18 rozpocznie się eucharystia pod przewodnictwem ks. biskupa. Rada Parafialna powinna się włączyć w pomoc księdzu proboszczowi, aby ustalić jak godnie i zgodnie z przepisami liturgicznymi przygotować się do mszy. Następnie o godz. 21 będzie Apel Jasnogórski. Od godz. 22 planuje się dalszą część czuwania, które może być prowadzone przez wspólnoty, grupy, ruchy. O godz. 24 będzie tzw. Pasterka Maryjna, celebrowana przez księży pochodzących z danej parafii w intencji nowych powołań. Następnie czuwanie może przebiegać w wyznaczonych rejonach, ulicami czy wioskami. Można też zaplanować odśpiewanie godzinek, poranną msza św. Pomiędzy godz. 10 a 12 planujemy mszę świętą dla osób starszych wiekiem, chorych z Sakramentem Namaszczenia Chorych. Mszę tę sprawuje Ojciec Kustosz Obrazu, który z Obrazem przebywa przez cały czas nawiedzenia. O godzinie 16 powinna się odbyć msza św. na zakończenie peregrynacji, o godz. 17 pożegnamy Matkę Bożą, aby do godz. 17.30 doszła lub dojechała specjalnym samochodem do kolejnej parafii.
Dekanat Matki Bożej Pocieszenia w Wieluniu jest pierwszym, gdzie rozpocznie się peregrynacja i trwać będzie od 6 do 18 kwietnia. Od Parafii NMP, Matka Boża przejdzie do Ojców Franciszkanów, następnie do MB Parafii św. Józefa. Kolejno MB nawiedzi Gaszyn, Parafię św. Barbary w Wieluniu, Dąbrowę, Raczyn, Hutę, Naramice, Białą, Łyskornię.
Mile widziane są lampiony, flagi, wizerunki Matki Bożej oraz powstrzymanie się od prac niekoniecznych. Każda parafia otrzymuje Instrukcję Duszpasterską o Nawiedzeniu Matki Bożej, w której szczegółowo jest rozpisany plan peregrynacji.
Na spotkaniu otrzymaliśmy książkę zredagowaną przez ks. Stanisława Gasińskiego pt: „Kalwaryjska Matka Zawierzenia naszą Królową.” oraz zaproszenie do nawiedzania Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego w Praszce na Makowym Wzgórzu oraz Obchodów Dróżek Pana Jezusa.
Na tym spotkanie zakończono.