DWUDZIESTA DRUGA NIEDZIELA W CIĄGU ROKU, 31 sierpnia 2025
OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
1. Jutro przypada 86. rocznica wybuchu II wojny światowej. O godz. 4.40 – na pl. Kazimierza Wielkiego rozpoczną się uroczystości upamiętniające ofiary bombardowania Wielunia. O godz. 15.00 – będzie odprawiona Msza Św. na zrekonstruowanych Fundamentach Wieluńskiej Fary pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Wacława Depo w intencji naszej Ojczyzny i wszystkich ofiar bombardowania naszego miasta.
2. Jutro dzieci i młodzież rozpoczynają nowy rok szkolny: zatroszczmy się, by rozpocząć go w Imię Boże. Dlatego zapraszamy szkołę średnią , szkołę podstawową i najmłodszych Parafian, ich rodziców, nauczycieli i katechetów na Eucharystię o godz. 8.00 podczas której będziemy modlić się o światło i dary Ducha Świętego w nowym roku. O godz. 9.00 Msza święta dla szkoły katolickiej.
3. Zatroszczmy się o dobre wychowanie młodego pokolenia. Postarajmy się znaleźć czas dla naszych dzieci, żywo interesujmy się ich postępami w szkole, zainteresujmy się także ich udziałem w lekcjach religii. . Przy tej okazji przypominam rodzicom, że edukacja szkolna i katechetyczna powinna być przedmiotem ich szczególnej troski. Rodzina jest pierwszym miejscem, w którym dzieci zdobywają wychowanie, także religijne. Szkoła, katecheza i Kościół nigdy nie zastąpią rodziców.
4. Nasza wspólnota parafialna dla dzieci i młodzieży ma wiele propozycji: Chłopcy, którzy chcieliby zostać ministrantami mogą zgłaszać się do ks. Wikariusza po każdej Mszy św. w zakrystii. Zapraszamy także do scholii dziecięcej i młodzieżowej oraz do Oazy Dzieci Bożych.
5. W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Pierwszy Piątek i Pierwsza Sobota miesiąca.
W Pierwszy Czwartek (4 września) o godz. 17.00 w czasie nabożeństwa będziemy dziękowali Panu Bogu za dar Eucharystii, będziemy się też modlili o powołania kapłańskie i zakonne.
- Msza Święta w kościele o godz. 18.00.
W Pierwszy Piątek (5 września - Adoracja Najświętszego Sakramentu z nabożeństwem pierwszo piątkowym o godz. 17.00 oraz okazja do spowiedzi świętej.
- Msza Święta wynagradzającą Najświętszemu Sercu Jezusowemu w kościele o godz. 18.00. Chorych odwiedzamy wyjątkowo w tym miesiącu w sobotę od godz. 9.00.
W Pierwszą Sobotę (6 sierpnia) oddajemy cześć Niepokalanemu Sercu Maryi Panny oraz czcimy Ją jako Królową Polski.
- Adoracja Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo od godz.17.00.
- Msza Święta o Niepokalanym Sercu MB o godz. 7.00.
Zachęcam wszystkich do skorzystania z sakramentu pokuty, aby z czystym sercem rozpocząć nowy rok szkolny i katechetyczny. W naszych modlitwach w te najbliższe dni prośmy o dobrą pogodę dla pracujących na roli, aby mogli kontynuować zbiory plonów. Modlimy się także za misje i misjonarzy.
6. Ojciec Święty Leon XIV 29. 08 mianował Biskupa Andrzeja Przybylskiego, dotychczasowego biskupa pomocniczego Archidiecezji Częstochowskiej, nowym Arcybiskupem Metropolitą Katowickim.
7. W sobotę 20 września br. o godz. 10 zgromadzimy się w kościele św. Stanisława BM, gdzie wysłuchamy prelekcji pod tytułem „Ofiara eucharystyczna szkołą miłości". Po niej wyruszymy w procesji za Jezusem Eucharystycznym do kolegiaty Nawiedzenia NMP, gdzie będzie celebrowana Najświętsza Ofiara.
8. Od przyszłej niedzieli, od 7 września powrócimy do zwyczajnego porządku Mszy Świętych i nabożeństw w naszym kościele. Msze św. w niedzielę będą odprawione o godz. 7.30; 9.00; 10.15; 11.30; 18.00.
9. W Środę o godz. 19.00. na plebani odbędzie się spotkanie Akcji Katolickiej, Żywego Różańca i Rady Parafialnej z Dyrektorem Muzeum z Panem Książkiem, oraz z Profesorem Olejnikiem, z Panem Włodzimierzem Sygulskim i z przedstawicielem naszej kurii diecezjalnej.
SŁOWO BOŻE (Łk 14, 1. 7-14):
Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. Potem opowiedział zaproszonym przypowieść, gdy zauważył, jak sobie pierwsze miejsca wybierali. Tak mówił do nich:
«Jeśli cię ktoś zaprosi na ucztę, nie zajmuj pierwszego miejsca, by przypadkiem ktoś znamienitszy od ciebie nie był zaproszony przez niego. Wówczas przyjdzie ten, kto was obu zaprosił, i powie ci: „Ustąp temu miejsca”, a wtedy musiałbyś ze wstydem zająć ostatnie miejsce.
Lecz gdy będziesz zaproszony, idź i usiądź na ostatnim miejscu. A gdy przyjdzie ten, który cię zaprosił, powie ci: „Przyjacielu, przesiądź się wyżej”. I spotka cię zaszczyt wobec wszystkich współbiesiadników. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony».
Do tego zaś, który Go zaprosił, mówił także: «Gdy wydajesz obiad albo wieczerzę, nie zapraszaj swoich przyjaciół ani braci, ani krewnych, ani zamożnych sąsiadów, aby cię i oni nawzajem nie zaprosili, i miałbyś odpłatę. Lecz kiedy urządzasz przyjęcie, zaproś ubogich, ułomnych, chromych i niewidomych. A będziesz szczęśliwy, ponieważ nie mają czym tobie się odwdzięczyć; odpłatę bowiem otrzymasz przy zmartwychwstaniu sprawiedliwych».
"Kto się uniża, będzie wywyższony"
Jezus obserwuje ludzkie zachowania przy stole – widzi jak każdy chce zająć miejsce najlepsze, najbardziej zaszczytne. I pokazuje, że logika Królestwa Bożego jest odwrotna: pierwsze miejsca należą do pokornych.
To nie strategia społeczna, ale duchowa droga. Kto szuka chwały dla siebie, ten w końcu ją straci. Kto potrafi usiąść na końcu – ten zostanie podniesiony przez samego Boga.
Pokora nie oznacza poniżenia siebie, lecz wolność od pragnienia uznania i od porównań.
Pokora to prawda o sobie – o własnej kruchości i o wielkości Boga.
Druga część nauki Jezusa idzie jeszcze głębiej. On zaprasza, by serce otworzyć na tych, którzy niczym nie mogą się odpłacić. Miłość prawdziwa nie kalkuluje, nie oczekuje zapłaty. Jest bezinteresowna – taka, jak miłość Boga.
Ewangelia zaprasza więc do dwóch rzeczy:
– pokory w sercu – aby nie szukać zaszczytów,
– miłości darmowej – aby zaprosić ubogich i zranionych, którzy nie odpłacą, ale przez których przychodzi sam Chrystus.
Abba Izajasz powiedział:
„Kiedy usiądziesz na ostatnim miejscu, wiedz, że tam obok ciebie siedzi Chrystus.”
Abba Makary nauczał:
„Pokora jest drabiną do nieba. Kto ją postawi w sercu, ten wspina się wysoko, choć stoi nisko.”
Św. Matka Teresa z Kalkuty:
„Pokora to prawda. Jeśli naprawdę kochamy, to kochamy tak, by nie oczekiwać wdzięczności.”
Św. Brat Albert Chmielowski:
„Trzeba być dobrym jak chleb, który leży na stole, z którego każdy może kęs dla siebie ukroić i nakarmić się, jeśli jest głodny.”
Panie Jezu,
Ty nie wybierałeś pierwszych miejsc – siadałeś z grzesznikami i ubogimi.
Daj mi serce wolne od pychy i pragnienia uznania.
Uczyń mnie gotowym do zajęcia ostatniego miejsca – tam, gdzie jest Twoja obecność.
Naucz mnie zapraszać i kochać tych, którzy nie mogą mi się odpłacić.
Spraw, abym szukał nie zaszczytów, lecz Twojego spojrzenia.
Niech Twoje słowo stanie się moją drogą: „Kto się uniża, będzie wywyższony.”
Amen.